Już po raz czternasty Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów we współpracy m.in. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników literatury na Festiwal Literacki Zebrane. Impreza odbędzie się w dniach 18-24 września 2023 w Zmianie Klimatu przy ul. Warszawskiej 6 w Białymstoku. Wstęp wolny.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest dr hab. Marek Kochanowski, prof. UwB z Wydziału Filologicznego. Organizatorzy przygotowali wiele spotkań z pisarzami oraz ekspertami. Nie zabraknie też dobrej muzyki - w tym roku wystąpi LIMBOSKI SOLO, a część spotkań poprowadzą pracownicy UwB. Jak zwykle wydarzeniu towarzyszyć będą nowości, premiery, gorące dyskusje. Na stoisku festiwalowej księgarni, zorganizowanej przez Fundację "Sąsiedzi", będzie można nabyć w atrakcyjnej cenie pozycje wszystkich zaproszonych na festiwal gości.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.facebook.com/ZebraneFestiwalLiteracki

Galeria zdjęć

ΑΝАΓΚΗ: PRZEZNACZENIE to wynik współpracy Kamili Dąbrowskiej studentki II r., II st. kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku ze studenckim teatrem - Teatr bez Nazwy w ramach spektaklu „ΑΝАΓΚΗ: PRZEZNACZENIE”.

  • ΑΝАΓΚΗ: PRZEZNACZENIE - wystawa fotografii Kamili Dąbrowskiej 

Wystawa obejmuje cykl fotografii zrealizowanych w ramach pracy nad spektaklem autorstwa Teatru Bez Nazwy pt. „ΑΝАΓΚΗ: PRZEZNACZENIE”. Ekspozycja żywych, dynamicznych zdjęć, prezentowanych w ramach niniejszej wystawy, przenosi widza niejako na widownię teatralną, przy czym przyciąga tajemnicą i możliwością sformułowania wielu interpretacji. Autorska realizacja Kamili Dąbrowskiej to dojrzała wypowiedź artystki-fotografki, która odważnie realizuje swoje wizje przy wykorzystaniu gry świateł oraz różnych narracji fotograficznych – od portretu po martwą naturę i niemalże ekstatyczną fotografię teatralną o cechach artystycznego reportażu.

Kamila Dąbrowska – studentka II r., II st. kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku, fotografka, która jeszcze nie ma jednej ulubionej dziedziny, ciągle szuka swojego miejsca w fotografii. Mimo wszystko, w każdym zleceniu stara się dodać coś od siebie. Członkini studenckiej galerii sztuki Biuro Wystaw Kulturoznawczych oraz Stowarzyszenia Forum Fotografii i Multimediów. 

OPIS KURATORSKI | Marta Pogorzały

Czas trwania wystawy: 24.02. | wernisaż  – 19.03.2024 r.

Miejsce: Biuro Wystaw Kulturoznawczych, ul. Świerkowa 20

Fot. Karol Więch

  • ΑΝАΓΚΗ: PRZEZNACZENIE – spektakl teatralny

„ΑΝАΓΚΗ: przeznaczenie" opowiada historię jednego z kapłanów Katedry Notre Dame w Paryżu, Klaudiusza Frollo. Jest on człowiekiem uczonym, wierzącym bardziej w naukę płynącą z ksiąg aniżeli w Kościół. Wśród mieszkańców Paryża uważany jest za czarnoksiężnika, osobę niezwykle surową, stanowczą oraz stabilną życiowo. Klaudiusz jako nadrzędną misję obrał sobie „oczyszczenie” miasta z ludności pochodzenia romskiego, Cyganów, których „siedzibą” stał się plac katedralny.

REŻYSERIA: Marcin Zieniewicz

ASYSTENT REŻYSERIA DS. CHOREOGRAFII: Laura Rogucka

REŻYSERIA ŚWIATŁA: Michał J. Dąbrowski

CHARAKTERYZACJA: Marysia Głębocka

WYSTĘPUJĄ:

Krystian Podborowski – Klaudiusz Frollo

Wiktoria Zaleska – Esmeralda

Damian Radulski – Demon 1

Sławek Uścinowicz – Demon 2

Kuba Kosiorek – Demon 3

Krzysztof Chodorowski – Gringoire

Tabor cygański: Jakub Szmigielski, Martyna Kaczmarczyk, Radosław Kwaśniewski, Małgosia Śmiarowska

wystawa

Wystawa pn. "Poszukiwanie kultury okiem turysty" czynna od 22 grudnia do 4 lutego w Galerii Biura Wystaw Kulturoznawczych przy ulicy Świerkowej 20 w Białymstoku.

Opis wystawy:

Dziś turysta podróżuje za obrazami, miejscami, ludźmi czy kulturą, o której coś słyszeliśmy, bądź też którą chcemy obejrzeć niczym w Zoo czy rezerwacie. Jedziemy, zabieramy aparat z nadzieją na ładne obrazki, z którymi wrócimy. Rozczarowujemy się nie znajdując kadrów rodem z National Geographic. Napotykamy trudności, jesteśmy za daleko, boimy się podejść, zagadać do tutejszych ludzi, nie mamy odpowiedniego sprzętu, bądź nie sprzyja nam światło. Szukamy autentyczności w turystycznych miejscach, bo tak było w internecie. Mimo wszelkich przeszkód idziemy dalej, znów zabierając ze sobą aparat - z nadzieją, że tym razem się uda.

 

Relacja: https://www.radio.bialystok.pl/podrozepokulturze/index/id/234505?fbclid=IwY2xjawGYRgNleHRuA2FlbQIxMQABHa2bt0ZmCVARxazi8jDClMQyZZUEyBc5gAhPUbyWZ3ioPoKT2NnLim4beA_aem_9NQlRm6xyIxjlg1ylUrQvw

źródło: radio.bialystok.pl

wystawa_astrofotografia w Planetarium UwB

Jak wygląda zorza polarna nad rzeką Supraśl we wsi Osowicze, ruch sfery niebieskiej wraz z wyładowaniem atmosferycznym nieopodal wsi Leńce, obłoki srebrzyste nad wsią Studzianki – to wszystko można zobaczyć na wystawie astrofotografii w Planetarium i Obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku. Wystawę tworzy 18 niezwykłych zdjęć zrobionych w regionie podlaskim, zazwyczaj niedaleko Białegostoku. Autorami prac są Szczepan Skibicki, Marek Biały i Maciej Jarmoc – członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – oddziału w Białymstoku.

Szczepan Skibicki fotografią zajmuje się od 1996, astrofotografią - od 2006 r.

- Preferuję astrofotografię krajobrazową – łączę ciała niebieskie z podlaskim krajobrazem. Najczęściej fotografuję niezwykle zjawiska typu zorza polarna. Teraz rozszerzam też astrofotografię o filmy poklatkowe - dzisiaj każde moje zdjęcie to wycinek filmu poklatkowego  - opowiada Skibicki.

Marek Biały przyznaje, że astrofotografia to trudna dziedzina, bo zależny jesteś od wielu czynników: pogoda, miejsce z dostępem do ciemnego nieba i odpowiedni czas.

- Czas w astrofotografii jest bardzo ważny, uczy cierpliwości. Tu nie ma drogi na skróty – dodaje Maciej Jarmoc.

Wszyscy zaznaczają, że ta fotografia uczy … cierpliwości.

Wszystkich, którzy chcą zobaczyć np. mgławicę emisyjną znajdującą się w konstelacji Perseusza, kształtem przypominającą wybrzeże Kalifornii albo pozostałość po supernowej znajdującą się w konstelacji Bliźniąt w odległości około 5000 lat świetlnych – zapraszamy do budynku Planetarium i Obserwatorium w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego 1P.

Prace astrofotografików, z fachowymi opisami, nadały inny wymiar m.in. sali seminaryjno-wystawienniczej. Oglądając astrofotografie można dojść bezpośrednio do sali Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie prezentowane są filmy wyjaśniające zjawiska na niebie
i w kosmosie.

Wystawa „Niebo na końcu świata”, którą można oglądać od 17 listopada, to wspólna inicjatywa PTMA Białystok oraz Centrum Popularyzacji Nauki UwB. Inicjatywa uzyskała uznanie i wsparcie finansowe ze strony Polskiej Akademii Nauk, w ramach działań popularyzujących naukę.

Galeria zdjęć

Jak festiwal muzyczny Up To Date oceniają jego uczestnicy? Czy Białystok to dobre miejsce na takie wydarzenia i jak festiwal wpływa na wizerunek miasta? Jeśli Up To Date miałby ewoluować, to w którą stronę? Odpowiedzi na te i inne pytania szukali socjolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku. W ramach współpracy z organizatorami Up To Date, przeprowadzili badania wśród uczestników festiwalu w 2022 roku.

Autorzy badań to dr Maciej Białous z Instytutu Socjologii UwB oraz dwie studentki ostatniego roku studiów licencjackich na tym kierunku: Agnieszka Morozowska oraz Izabela Malesza. Wyniki ich pracy zaprezentował dziś (8.02.23) podczas spotkania w Uniwersyteckim Centrum Kultury dr Białous. Jak relacjonował, członkowie zespołu wykorzystali kilka narzędzi badawczych: wywiady kwestionariuszowe w formie ankiet internetowych do samodzielnego wypełniania, ankiety i wywiady pogłębione przeprowadzone podczas festiwalu - łącznie wypełnionych zostało 529 ankiet.

Osoby, które wypełniły kwestionariusz, miały od 17 do 67 lat, a średnia ich wieku wyniosła 27 lat. Dwie trzecie badanych zadeklarowało, że mieszkają w Białymstoku. Przeciętna osoba badana była w przeszłości na czterech edycjach Up To Date Festival. Co szósty respondent był na nim po raz pierwszy.

Jak mówił dr Maciej Białous, zdecydowania większość badanych (70,6%) ocenia, że Białystok jest dobrym miastem dla wydarzeń takich jak UTDF, a miasto zyskuje na nim wizerunkowo. Nie bez znaczenia jest też wpływ wydarzenia na lokalne otoczenie społeczno-gospodarcze.
Z badań wynika, że przeciętny uczestnik festiwalu spoza Białegostoku wydaje podczas swojego pobytu w stolicy Podlaskiego ok. 426 zł. Wydatki wszystkich uczestników Up To Date (wliczając to ceny wejściówek) szacowane są na blisko 1 250 000 zł.

Dr Białous podkreślał, że bardzo ważny jest też społeczny aspekt wydarzenia, zwłaszcza zauważany przez respondentów ankiet wspólnotowy charakter festiwalu. Nie zmienia to faktu, że grono jego uczestników jest zróżnicowane i można mówić o 2 głównych grupach. Pierwsza to „społeczność techno” - osoby z dużym doświadczeniem na UTDF, przywiązane do wydarzenia i jego uczestników, bliskie scenie techno i otwarte na nowe doświadczenia muzyczne. Drugą określił mianem „uczestników casualowych” – to zazwyczaj osoby nieco młodsze, mające nieco mniejsze doświadczenia z festiwalem i słabiej przywiązane emocjonalnie do jego marki. Bardziej zwracają uwagę na społeczno-towarzyskie aspekty wydarzenia, niż na przeżycia czysto muzyczne.

- Przeprowadzone przez nas badanie pokazuje jednoznacznie, że Up To Date Festival jest wydarzeniem kluczowym z punktu widzenia Białegostoku, ale też jego uczestników. Pokazuje też jednak, że – w nawiązaniu do tych dwóch grup odbiorców, które wskazałem - być może festiwal stoi przed jakimś rozstajem dróg i decyzją o fokusowaniu się na jednej z tych grup. Ponieważ wydaje się, że na dłuższą metę łączenie oczekiwań wszystkich odbiorców w równym stopniu może być trudne – mówił dr Białous podsumowując wnioski z badania.

Obecny na spotkaniu Jędrzej Dondziło - pomysłodawca i organizator Up To Date - stwierdził, że wyniki badań są ważne, tym bardziej, że w znacznym stopniu zbieżne są z intuicjami organizatorów. Zapowiedział też kilka ważnych zmian dotyczących festiwalu. Tegoroczna impreza odbędzie się w czerwcu (a nie we wrześniu, jak w poprzednich latach) i potrwa 2 dni. Zmieni się też miejsce, jednak nową lokalizację organizatorzy podadzą tuż przed wydarzeniem, bowiem chcą zorganizować festiwal w formule „secret location”.

Pełny raport na temat Up To Date Festival 2022, przygotowany przez socjologów z Uniwersytetu w Białymstoku jest dostępny po kliknięciu tutaj.

Galeria zdjęć

W najbliższą sobotę w rolę kuratora wcieli się sam artysta, Leon Tarasewicz, bo to on wybierał prace, które od 22 czerwca oglądać można w holu auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. Tego dnia prof. Leon Tarasewicz odebrał tytuł doktora honoris causa UwB. I tego dnia otwarta została retrospektywna wystawa artysty, wystawa, która doskonale wpisała się w przestrzenie uniwersyteckie.

Obrazy pochodzą z kolekcji prywatnych, ze zbiorów Galerii Arsenał, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Jest też monumentalna praca, która prezentowana była w 2021 roku podczas światowej wystawy EXPO w Pawilonie Polski w Dubaju, będąca własnością Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

- Ale obok przyciąga  wzrok obraz z 1984 roku namalowany w ramach pracy dyplomowej na zakończenie nauki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wszystkie prace z dyplomu inspirowane były pejzażem karpackim. Obraz namalowany na wystawę indywidualną w BWA Arsenał w Białymstoku w 1987 roku, pokazywany m.in. na Biennale w Wenecji, kompozycyjnie wzorowany jest na pejzażu lasu podczas słonecznego dnia. Praca z Zachęty inspirowana jest zaoranym polem – kompozycja jest jakby mostem przez stulecia: od antyku, czyli rzymskich hipodromów, po PGR-owskie zaorane pola, gdzie rysunek tworzą bruzdy oraz świeży śnieg. Obraz, który przyjechał z Wrocławia z Kolekcji IArtStudio (z 2017 roku) inspirowany jest widokiem z okien w czasie jazdy samochodem. W najbliższą sobotę, 30 lipca, o godzinie 17:00 sam artysta opowie więcej o swoich pracach, o inspiracjach i zabierze widzów w magiczny świat koloru, harmonii, symetrii, światła, natury – zapowiada Dorotka Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki UwB, współorganizatorka wystawy.

„Leon prawdopodobnie świadomie od samego początku pozbawił swoje obrazy tytułów. Przeczuwając, że to co widzimy, jest czymś więcej, niż tym, co jesteśmy w stanie opisać, opowiedzieć, interpretować” – napisał w katalogu do uniwersyteckiej wystawy Jan Gryka, współzałożyciel Galerii Białej w Lublinie, w której kilkakrotnie organizowane były wystawy Leona Tarasewicza.

W sobotę również można będzie otrzymać katalogi wydane przez Fundację Villa Sokrates w Krynkach: Leon Tarasewicz. Katalog do wystawy towarzyszącej nadaniu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Leon Tarasewicz Expo 2020 Dubaj.

Zapraszamy serdecznie: spotkanie z prof. Leonem Tarasewiczem i oprowadzanie kuratorskie po wystawie 

Wydział Nauk o Edukacji UwB, ul. Świerkowa 20Asobota (30 lipca) 2024 |godzina 17:00

 

Ponad 30 prac malarskich i obiektów autorstwa białostockiego artysty Krzysztofa Koniczka można będzie przez miesiąc oglądać na Uniwersytecie w Białymstoku. Wernisaż wystawy, zatytułowanej „Dotyk natury”, odbędzie się w najbliższy piątek, 12 maja 2023, o godz. 17.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. 

Wystawa będzie złożona z dwóch części. Obrazy będą prezentowane w sali Feniks UCK, natomiast przestrzenne akty zostaną wyeksponowane w holu na parterze sąsiedniego budynku Biblioteki Uniwersyteckiej. 

Krzysztof Koniczek jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz). Jego twórczość obejmuje m.in. malarstwo sztalugowe, ścienne, aranżację wnętrz, plakat. Prace artysty były prezentowane na 70 wystawach indywidualnych i ok. 150 wystawach zbiorowych. Znajdują się m.in. w zbiorach kilku placówek muzealnych w kraju oraz w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie. 

Dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB o wystawie (fragment wstępu do katalogu towarzyszącego ekspozycji):

Wyobraźnia Krzysztofa Koniczka ma swoje źródło we wnikliwej obserwacji świata, ale też sięga do tekstów kultury, wydobywa najbardziej fundamentalne dla niej motywy, symbole, tematy. Najważniejsze wydają się takie, które byłyby zdolne wyjaśnić tajemnicę egzystencji. Malarz odtwarza tkankę natury, uczy patrzeć na metafizykę wody, lasu, drzew, muszli, piasku, a wśród tych tematów poszukuje śladów człowieka, jego obecności, szeptów, potrzeby spotkania. Natura, choćby była jedynie śladem tego, co znamy, w opowieści Koniczka prowadzi do przestrzeni zmysłowego doświadczania przestrzeni, kieruje uwagę na ciało – koniecznie kobiety – ucząc wciąż na nowo zachwytu nad pięknem. To, co wydaje się znane, malarz przedstawia jako nieznane, nie dekonstruuje jednak ciała, nie deformuje drzew, nie wynaturza, ale przywołuje to samo, kolejny raz, posługując się językiem metafory. 

Wernisaż wystawy „Dotyk natury” będzie jednocześnie pierwszym wydarzeniem, jakie Uniwersytet w Białymstoku przygotował w ramach tegorocznego Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. 

Wszystkie wydarzenia Uniwersytetu w ramach Festiwalu znajdują się na stronie https://podlaskifestiwal.pl

Wystawa powstała we współpracy z Miastem Białystok.

Galeria zdjęć
koncert w Szwecji

Mgr szt. Agnieszka Panas, z Zakładu Edukacji Artystycznej, wystąpiła z koncertem pt. "Agnieszka Osiecka w swoich piosenkach" zorganizowanym w Sztokholmie przez Towarzystwo Muzyczne im. S. Moniuszki w Szwecji, pod patronatem Ambasady RP w Sztokholmie oraz Kongresu Polaków w Szwecji.

Agnieszka Panas Dyrygentka, śpiewaczka, pedagog muzyki. Absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej (spec. prowadzenie zespołów) oraz Wokalistyki (spec. pedagogika wokalna) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku). Prowadzi działalność w zakresie śpiewu solowego, uczestnicząc w koncertach oraz podejmując inicjatywy we współpracy z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami w Polsce. W sezonie artystycznym 2014/2015 pracowała w Chórze Opery i Filharmonii Podlaskiej, wykonując dzieła oratoryjne i operowe. W latach 2016-2018 występowała w licznych koncertach w ramach X, XI i XII Europejskiego Festiwalu Muzycznego „Gloria”. Jako chórzystka i korepetytor jest od 2009 roku nieprzerwanie związana z Chórem Akademickim Uniwersytetu w Białymstoku, biorąc udział w licznych koncertach i festiwalach, wielokrotnie wykonując również partie solowe. W latach 2016-2020 wraz  z Kwartetem Wokalnym TRE DONNE koncertowała na terenie całego kraju obok czołowych artystów scen polskich. Od 2016 roku prowadzi dziecięco-młodzieżowy zespół wokalny „Nadbiebrzańskie Nutki” w Gminnym Ośrodku Kultury w Goniądzu. Od 2017 r. założycielka i dyrygentka chóru w parafii św. Anny w Białymstoku. Od 2020 roku jest wykładowcą przedmiotów muzycznych i emisji głosu na Uniwersytecie w Białymstoku.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej na stronie Kongresu Polaków w Szwecji:

https://www.polskakongressen.org/agnieszka-osiecka-w-swoich-piosenkach/?fbclid=IwAR3r6P7CQrpuxmrwBOQEz00nOkbqrqldSBTs_PUZLufLMUBHcTTCoq93OS8

Galeria zdjęć
pustostan_czytanie performatywne

Uniwersyteckie Centrum Kultury i Grupa Coincidentia zapraszają na czytanie performatywne sztuki Maliny Prześlugi „Pustostan”, które odbędzie się 24 listopada (piątek) o godz. 10.00 oraz 25 listopada (sobota), o godz. 18.00. Wstęp wolny do wyczerpania miejsc.

Czytając „Pustostan” Maliny Prześlugi łatwo zapomnieć, że ten dramat powstał w 2014 roku. Zmienia się świat, ewoluuje nasz styl życia, ale hasło „Rodzina jest najważniejsza” zawsze będzie brzmieć w polskich uszach znajomo, nawet jeśli nie na co dzień, to na pewno – od święta, zwłaszcza jeśli tym świętem jest Boże Narodzenie, z choinką, „karpikiem” i (od lat 90.) filmem o Kevinie. Właśnie na wigilię, w której biorą udział Mama, Tata, Córka, Syn, Babcia, Pies oraz tajemniczy Gość, do jednego z domów w „uniwersalnym kraju” zaprasza nas Prześluga. Przy rodzinnym stole toczy się rozmowa, podczas której każdy mówi, ale nikt nie słucha, każdy pyta, ale nikt nie chce poznać odpowiedzi. „Strasznie jest mieszkać w domu, którego nie ma”, wyznaje Syn, uświadamiając nam, że „dom” to nie mieszkanie i zgromadzone w nim przedmioty, tylko relacje. Autorka opowiada o problemach, które wszyscy znamy, „podkręcając potencjometr” ich natężenia i nasycając język postaci drapieżnym humorem, który bynajmniej nie niweluje doświadczanych przez nie dramatów. Im bardziej „zadomawiamy się” w rozpoznawanych na scenie sytuacjach, tym większym zaskoczeniem staje się zakończenie dramatu. Kim był Gość? Czy spełnił życzenia bohaterów? Zapraszamy do stołu, sami się przekonacie.

Występują: Paweł Chomczyk, Dagmara Sowa, Róbert Jurčo, Małgorzata Tarasewicz-Wosik oraz Michał J. Dąbrowski

Uwaga! Pustostan jest sztuką dla dorosłych.

Czytanie realizowane jest w ramach Programu Rezydencji Teatralnych UCK 2023 współprowadzonego przez Fundację UwB.

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru ADiT.

Coincidenta_teatr

Najnowsza premiera Grupy Coincidentia – muzyczny spektakl „Bezbrzeża”wg pieśni Franza Schuberta w reżyserii Roberta Drobniucha i opracowaniu muzycznym Piotra Klimka. W najbliższy wtorek, 27 czerwca, Uniwersyteckie Centrum Kultury i Grupa Coincidentia zapraszają na spektakl BEZBRZEŻA według pieśni Franza Schuberta.

27 czerwca | godz. 18:00 | sala SARA Uniwersyteckiego Centrum Kultury, przy ul.  Ciołkowskiego 1N (kampus UwB)

Król Olch, Prometeusz, Małgorzata, Karzeł to tylko wybrani bohaterowie pieśni Franza Schuberta, których historie usłyszymy w spektaklu „Bezbrzeża”. Dążą oni do nieograniczonej, bezbrzeżnej właśnie, romantycznej wizji wolności, a są przy tym samotni, zagubieni, wyobcowani. Twórcy zabierają widza w muzyczną podróż do świata imaginacji, czerpią z konwencji „teatru w teatrze", eksplorują możliwości dźwięku, głosu, ruchu, przedmiotu. Zanurzają się w losy romantycznych buntowników, kochanków, marzycieli i ich wewnętrzne rozdarcia – emocjonalne, bezładne, BEZBRZEŻNE, a przez to fascynujące...

Twórcy przedstawienia zapraszają na muzyczną podróż do świata imaginacji, zamieszkałego przez istoty świadome swoich ograniczeń, trwające na granicy rzeczywistości. Tę granicę symbolizuje w spektaklu kurtyna – aktorzy czerpią z konwencji „teatru w teatrze”, eksplorując jednocześnie możliwości formalne dźwięku, głosu, ruchu, przedmiotu. Tak zanurzają się stopniowo w losy romantycznych buntowników, kochanków, marzycieli i ich wewnętrzne rozdarcia – emocjonalne, bezładne, bezbrzeżne, a przez to fascynujące…

Na scenie usłyszymy zarówno klasyczne, jak i uwspółcześnione przez kompozytora Piotra Klimka pieśni Franza Schuberta. W przedstawieniu wystąpią aktorzy: Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk z Grupy Coincidentia oraz śpiewak Maciej Falkiewicz, którym towarzyszyć będą muzycy: Karina Komendera (fortepian), Maciej Kałka (kontrabas, gitara basowa), Tomasz Licak (klarnet, saksofon). Reżyserem spektaklu jest Robert Drobniuch, za scenografię odpowiada Pavel Hubička.

Zapraszamy!

 

Występują: Dagmara Sowa, Maciej Falkiewicz, Paweł Chomczyk, David Serebryanik / Karina Komendera, Maciej Kałka, Tomasz Licak (muzyka na żywo).

scenariusz: Paweł Chomczyk, Robert Drobniuch

reżyseria: Robert Drobniuch

opracowanie muzyczne: Piotr Klimek

scenografia: Pavel Hubicka

współpraca scenograficzna: Małgorzata Tarasewicz-Wosik

multimedia: Przemysław Żmiejko

współpraca choreograficzna: Błażej Twarowski

reżyseria światła: Bogusław Kasperuk

przygotowanie wokalne: Cezary Szyfman

 

 

 

Fot. Bartek Warzecha, z archiwum Grupy Coincidentia

Galeria zdjęć

Fragment opisu wystawy:

[...] W bliskości natury szukamy bezpieczeństwa w nas samych; szukamy bezpieczeństwa w ogóle. Szukamy czegoś, czego nie ma w bycie. Szukamy - poprzez pytającą o pochodzenie medytację - bezpieczeństwa w początku niebytu. Z punktu widzenia świata przyrody nie ma czegoś takiego jak śmierć, jest tylko transformacja. Siła natury uosabia się dla nas w rozkładzie, a jej tajemniczość w mrocznej puszczy i rzece o czarnym nurcie. Stoimy przed tym zwierciadłem natury i wierzymy, że w jego przepaściach ukryty jest niebyt sprzed urodzenia. Marzenie o zanurzeniu się w czarnej toni zwierciadła odpowiada potrzebie odrodzenia się na drugim brzegu. Tą stroną kieruje logika snu i pragnień. W ten sposób natura jako lustro jest ucieczką dla ciała, umysłu i duszy. Kiedy to zrozumiemy, możemy zmienić nasze życie, usuwając najgłębszy lęk przed śmiercią.

24.03.2023 | godz.17:00 |Biuro Wystaw Kulturoznawczych

Projekt plakatu - Kamila Dąbrowska

 

zanussi_plakat

W poniedziałek, 9 października 2023 r., miało miejsce spotkanie autorskie z wybitnym reżyserem prof. Krzysztofem Zanussim oraz Barbarą Gruszką-Zych, poetką, dziennikarką, autorką książek: Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem i Moi ważni. Portrety prywatne, poprowadził je dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB.

Życie rodzinne Zanussich to pierwsza książka pokazująca dotąd mało znane życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Tę sferę wybitny reżyser przez lata otaczał dyskrecją. Jego legendarna powściągliwość i arystokratyczny dystans sprawiają, że jest osobowością nie dającą się zamknąć w żadnym schemacie. Książka Barbary Gruszki-Zych pozwala jednak dotknąć tajemnicy Zanussiego, którą w dużym stopniu pomaga odkryć jego żona Elżbieta.

Moi ważni. Portrety prywatne wydawnictwa Ursines to zbiór osobistych portretów poetów, pisarzy, muzyków, artystów kina i teatru, duchownych, lekarzy, naukowców, świadków historii. Podczas lektury nie tylko można poznać artystyczne i życiowe inspiracje przedstawionych postaci, ale też dowiedzieć się, jakimi są ludźmi i czym żyją na co dzień. Istotne, że autorka każdego z nich poznała osobiście, a z niektórymi się zaprzyjaźniła, co wpłynęło na jeszcze bardziej intymny charakter narracji.

©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.